شناسه خبر : 646 |

بحرانِ مدیریتِ بحران

بی تفاوتی و سهل انگاری مسئولان و متولیان به ویژه ستاد مدیریت بحران، موجب شده آمار حریق در عرصه های باغی میناب در هر سال نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

به گزارش سلام هرمزگان ،به نقل از فرهنگ کده،آتش سوزی های هرساله در مناطق مختلف و اراضی باغی میناب علاوه بر تخریب محیط زیست و ایجاد آشفتگی اکولوژیکی، منابع درآمد تعداد زیادی از مردم در روستاهای مختلف این شهرستان را از بین می برد.

بی تفاوتی و سهل انگاری مسئولان و متولیان به ویژه ستاد مدیریت بحران، موجب شده آمار حریق در عرصه های باغی میناب در هر سال نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

این در حالی است که خود مسئولان سازمان مدیریت بحران بر این عقیده و باور هستند که اساس کار در مدیریت بحران، پیش‌بینی و پیشگیری است و تمامی تلاش‌ها باید در زمینه پیش‌بینی حوادث باشد چرا که حادثه هیچ گاه خبر نمی‌کند.

در ابتدای خردادماه جاری آتش سوزی در روستاهای جانشینی، شهوار، کنتکان، کلو و سرکنتان میناب خسارت فراوانی به باغداران این مناطق وارد کرد.

ضعف سازمان مدیریت بحران در پیش بینی و پیش گیری

علی باکرم، از باغداران قدیمی و صاحب باغ گلستان با بیان این که نبود امکانات و تجهیزات مناسب برای مهار آتش سوزی در گسترش وسعت آتش سوزی ها نقش بسزایی دارد، اظهار کرد: وسعت آتش سوزی به دلیل عدم کنترل به موقع آن به حدی بود که نزدیک بود منازل مردم در آتش بسوزد.

غلام نیکزاد، یکی دیگر از باغداران مینابی با بیان این که ۸۵ سال سن دارم و در این سال ها به کار باغداری مشغول بوده ام، بیان کرد: آتش سوزی های اخیر داغ سنگینی بر دل باغداران منطقه گذاشت.

 

 قشر باغدار در میناب هیچ حامی و سرپرستی ندارد

وی افزود: حقیقت این است که قشر باغدار در میناب هیچ حامی و سرپرستی ندارد تا به درد آن رسیدگی شود.

جعفر غلامی از باغداران روستای کنتکان، گفت: ضرر و زیان وقوع آتش سوزی تنها متوجه یک خانواده باغدار نیست بلکه به واسطه اشتغالی که هر باغ برای دیگران ایجاد کرده، چندین خانواده در این حادثه آسیب می بینند.

وی ادامه داد: بافت روستایی به گونه ای است که با‌غ‌هایی که طعمه حریق شده اند در جوار منازل مسکونی قرار دارند و اگر آتش کنترل نمی‌شد، احتمال اینکه منازل مردم هم آسیب می‌دید، وجود داشت.

نبود امکانات اطفای حریق اولین عامل گسترش آتش سوزی ها

بهروز آزمایش، عضو شورای اسلامی روستای سرکنتان نیز با بیان اینکه تجهیز روستاها و مناطق مختلف به ایستگاه ها و ماشین آلات مهار آتش سوزی از نیازهای اساسی میناب است، گفت: در آتش سوزی های اخیر شاهد بودیم شهرستان میناب حتی از نظر تجهیزات انفرادی اعم از لباس مناسب، کفش و کلاه ویژه آتش نشانان نیز محروم است.

عضو شورای اسلامی روستای سرکنتان همچنین به پوشش انبوه در مناطق روستایی اشاره کرد و با ذکر این مطلب که تراکم باغات و پوشش جنگلی در عملیات مهار آتش سوزی نقش بسزایی دارد، تصریح کرد: چرا میناب به عنوان دومین شهرستان استان یک بالگرد آب پاش ندارد.

مهدی رحیمی، مالک یکی از باغ‌های آسیب دیده در روستای شهوار، بیان کرد: تعداد حریق در فصل گرما در عرصه های باغی روستاهای میناب، آسیب‎پذیر بودن میناب را در این موضوع بیش از گذشته آشکار می‎سازد که باید برای مدیریت و پیشگیری از این شرایط تدابیر مناسبی اتخاذ شود.

این کشاورز مینابی افزود: هر سال درست در زمانی که حاصل دسترنج باغداران مینابی به بار می‌نشیند و محصول باغات آنها برای برداشت آماده می‌شود خطر بزرگی به نام آتش سوزی محصولات آنها را تهدید می‌کند.

رحیمی تصریح کرد:میناب از یک سو در عدم مدیریت صحیح و از طرف دیگر در کمبود امکانات اطفای حریق می سوزد.

ستاد مدیریت بحران در خواب عمیق بی تفاوتی به سر می برد

محمد ذاکری، از شهروندان مینابی در گفت و گو با فرهنگ کده با بیان اینکه مسئولان اجرایی باید به هنگام حوادث نسبت به امنیت مردم اقدامات لازم را انجام دهند، افزود:متاسفانه ستاد مدیریت بحران در هرمزگان و شهرستان میناب به خواب عمیق رفته و برای رویارویی با حوادث و بلایای طبیعی هیچ گونه برنامه ریزی ندارد.

علیرضا جعفری از فعالان محیط زیست در میناب نیز با ذکر این مطلب که هر چه شدت گرما افزایش یابد استعداد حریق نیز بالاتر می‌رود، گفت: در فصل تابستان و افزایش دما یکی از مهمترین معضلات حوزه محیط زیست و منابع طبیعی، وقوع آتش‌سوزی در باغات و جنگل‌های میناب است که هکتارها اراضی باغی میناب طعمه حریق می‌شود و حساسیتی برای آن وجود ندارد.

وی اظهار کرد: متاسفانه امکانات و تجهیزات ناکافی برای اطفای حریق خسارت های فراوانی به مردم وارد می کند.

داغ سنگین آتش سوزی بر دل باغداران مینابی

میرزا حسین معتمدی فر، امام جمعه میناب نیز در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته، موضوع خشکسالی و آتش سوزی در باغات میناب را مورد بحث قرار داد و با اشاره بازدید خود از بیش از ۲۵ هکتار از باغات انبه، نخیلات و لیموهایی که دچار حریق شده بودند، اظهار کرد: از نکات حیرت آور این است که این اتفاق هر ساله رخ می دهد و هیچکس به آن توجهی ندارد.

امام جمعه میناب ادامه داد: در این راستا سه اقدام اساسی لازم و ضروری است و نخست تدابیر لازم قبل از وقوع این حوادث است که باید اندیشیده شود.

معتمدی فر با ذکر این مطلب که بنده از خدمات آتش نشانی و آتش نشانان با خبر هستم اما گلایه هایی هم وجود دارد، افزود: گزارش هایی رسیده که آتش نشانان به هنگام حضور در محل، وسایل و تجهیزات لازم نظیر شیلنگ به اندازه کافی نداشته و یا تانکر و مخزن آب آنها آب کافی نداشته و یا لودری که به محل اعزام شده فاقد سوخت کافی و لازم بوده است.

وی با تاکید بر لزوم آماده باش نیروهای خدماتی و امدادی در تمام لحظات، اظهار کرد: باید در تمام اوقات تجهیزات مورد بررسی قرار گیرد چرا که در تابستان با این اوضاع خشکسالی ممکن است در هر لحظه اتفاقی رخ دهد.

معتمدی فر در بخش دیگری از خطبه ها خطاب به مسئولان استان، گفت: استاندار هرمزگان و نمایندگان مردم در مجلس متوجه باشند آتش نشانی شعبه دوم میناب با تمام تجهیزات امری ضروری و لازم برای مردم میناب است.

وی در ادامه با بیان اینکه در زمان وقوع حادثه همه دستگاه ها ملزم به همکاری هستند و تمام امکانات باید پای کار باشد، با طرح این پرسش که وقتی ۲۵ هکتار باغ در آتش خاکستر شده نشانه و بیانگر چیست، بیان کرد: حداقلش این است که دستگاه های عمل کننده در این حادثه دیر اقدام کرده اند.

امام جمعه میناب با گلایه از مدیریت ستاد بحران در زمان وقوع حوادث، افزود:دل آدم می سوزد که در آتش سوزی های اخیر مردم در این مناطق، قرآن خدا را مقابل آتش گرفته اند که خداوند به حرمت قرآن به آنها رحم کند و آتش در خانه و کاشانه شان نیفتد.

معتمدی فر با اشاره به اقدامات پس از حادثه، تشکیل ستاد بحران را اولین حق مردم دانست و گفت:چرا هر کجای مملکت اتفاقی رخ می دهد بلافاصله ستاد بحران تشکیل می شود؟ مگر مینابی ها آدم نیستند؟ حق ندارند که ستاد بحران تشکیل جلسه دهد و به درد مردم رسیدگی شود، برآورد خسارت شود، تامین خسارت و جبران خسارت شود؟

وی بیان کرد: باغی معروف به باغ گلستان، در این آتش سوزی ها خاکستر شده و هیچ چیزی جز خاکستر از آن باقی نمانده و فقط باید در آنجا نشست و گریه کرد.

امام جمعه میناب خاطر نشان کرد:مسئولان استانی در این راستا باید به کمک دستگاه های اجرایی میناب بیایند و مهمتر این که جهاد کشاورزی باید ملزم شود این باغات را احیا کند.

بر اساس این گزارش با توجه به عدم تخصیص حقابه باغات از سد استقلال میناب، کاهش رطوبت، افزایش دما و وزش باد لوار، روزهای آنچنان خوبی در انتظار باغات میناب نیست، و انتظار می‎رود مسئولان و متولیان امر در مرکز استان از هم‎اکنون برای روزها و ایام پیش‎رو تدابیر مناسبی اتخاذ کنند.

 

ارسال نظر