مدیر حوزه علمیه خواهران استان هرمزگان گفت: یکی از مطالبات قام معظم رهبری رهبری تربیت 10میلیون قاری و حا فظ قرآن است و از تمام دستگاها که در این حوزه فعالیت دارند، درخواست کردند همراه آموزش های کلاسیک که سطح کمی از مردم از آن بهره مند می‌شوند، روشهای خوب که گذشته مانند (روش مکتب خانه  قرآنی) انجام گرفته و نتیجه بخش بود را  احیا کند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد عبادی زاده  در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، اظهار کرد : سیزده حوزه قرآنی خواهران با مجموع 2هزار طلبه حوزوی در مقطع کارشناسی وکارشناسی ارشد، درسطح دو و سه در پنج رشته  در استان هرمزگان مشغول به تحصیل هستند.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه هرمزگان افزود: برای اینکه بفهمیم چرا تعداد قاری و حفاظ قرآنی کم است باید یک مقایسه بین  تسلط بر زبان انگلیسی و قرآن داشته باشیم، یک دانش آموز وقتی در سه مقطع  راهنمایی و دبیرستان دانشگاه مشغول به تحصیل زبان انگلیسی است، زبان انگلیسی یاد نمی‌گیرد؛ حال در خصوص قرآن کریم به طور مثال تحت عنوان تعلیمات دینی در چهار مقطع سر و کار دارند ولی مانند زبان انگلیسی خروجی ندارد؛ نیاز نیست دانش آموز سه، چهار یا هفت سال درس بخواند و به دنبال خروجی لازم باشیم بلکه باید راهی اندیشید.

وی با اشاره به اینکه یک روش و وضعیت کامل حکم فرما نیست، اضافه کرد: به طور مثال در کشورهای پاکستان و عراق کسانی که به آن کشورها سفر کرده اند، شاهد تسلط آن ها به زبان انگلیسی هستند، می‌گویند زبان انگلیسی را در دبستان آموخته اند پس مشخص می شود  سیستم آموزشی ما داری ضعف است.

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با بیان اینکه نبود انگیزه و علاقه لازم در دانش آموزان و دانشجویان سبب این ضعف شده است، تصریح کرد: کسی که می‌رود مؤسسه آموزش زبان و زبان انگلیسی یا  قرآنی یاد بگیرد با دانش آموز یا دانشجویی که  فقط قصد دارد دو یا سه   واحد درسی را پاس کند، به طور حتم در یادگیری شان تفاوت دارد.

وی با اشاره به نبود  اساتیدی که  تخصص لازم در این زمینه را داشته باشند، ادامه داد: بسیاری از افرادی که در حال حاضر قرآن را آموزش می دهند، تخصص در حوزه قرآن کریم، تخصص در تفسیر و حتی در قرائت را ندارند.

عبادی زاده خاطرنشان کرد: عدم انگیزه آموزش و نبود سیستم جدی در آموزش سبب ایجاد ضعف در زبان انگلیسی و فراگیری قرآن کریم شده است.

وی ادامه داد: متأسفانه  توجه به آموزش قرآن کریم به صورت جدی نبوده است و بسیاری از روحانیون آموزش کلاسیک ندیده اند و به صورت فردی یاد گرفته و در این زمینه موفق هم هستند.

این مقام مسئول با بیان اینکه نقطه قوت حوزه علمیه در تفسیر قرآن، معارف قرآن و حضور قرآن در فقه است، افزود: شیوه های خوب را باید حفظ کرد و در احیا این روش ها تلاش کنند.

وی اضافه کرد: روش سنتی روش آزموده شده ای در آموزش قرآن بوده است ولی در مسیر منسوخ شدن  است، باید این روش‌ها را علاوه بر  روش‌های مدرن که معمولا تعداد کمی از افراد از آن بهرمند می‌شوند، برگرداند.

عبادی زاده با بیان اینکه در استان هرمزگان روش‌های سنتی جمع شده است، اظهار کرد: یکی از مطالبات مقام معظم رهبری تربیت 10میلیون قاری و حافظ قرآن است و از تمام دستگاها که در این حوزه فعالیت دارند، درخواست کردند همراه آموزش های کلاسیک که سطح کمی از مردم از آن بهره مند می‌شوند، روش‌های خوب که گذشته مانند (روش مکتب خانه  قرآنی) انجام گرفته و نتیجه بخش بود را احیا کند.

 

ارسال نظر