همایش تجلیل از برترین‌های اصناف استان هرمزگان با حضور مقامات استانی و کشوری برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس به مناسبت یک تیر روز اصناف همایش تجلیل از برترین‌های اصناف هرمزگان توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان و اتاق اصناف هرمزگان برگزار شد.

رئیس اتاق اصناف هرمزگان در این همایش ضمن تشکر از مسئولین و اصناف و بازاریان گفت: بندرعباس و بندرلنگه از قدیم کانون تجارت ایران بوده است.

مناطق آزاد مثل قشم موجب کسادی بازار شده است

عبدالمجید جلالی بابیان اینکه استان هرمزگان در دو سه سال اخیر در زیرساخت‌های تجاری و صنعتی پیشرفت زیادی داشته است تصریح کرد: اما باید یک سری از واقعیت‌ها را هم گفت چراکه در حوزه تجارت علی‌رغم زیرساخت‌ها و شرایط خوب اکنون بازار تهی از کالا شده‌است.

وی اضافه کرد: با قطع کردن مراودات برای استان‌های مرزی مثل هرمزگان که همواره با کشورهای همسایه مبادلات داشته‌اند برخی مشکلات روی داده که حتی بعضی از تولیدی‌ها به ورشکستگی رسیده‌است.

رئیس اتاق اصناف هرمزگان با اشاره به سخن رهبری که فرموده‌اند «اصناف امین مردم‌اند» خاطرنشان کرد: دولتی‌ها نگاه ویژه به این حوزه داشته باشند و به تشکل‌های صنفی ارز اختصاص دهند.

جلالی با بیان اینکه مناطق آزاد مثل قشم موجب کسادی بازار شده است ابراز کرد: جهت کمک به اقتصاد استان بازارچه‌های مرزی احیا شوند.

وی با تاکید بر اینکه  استان هرمزگان همواره پیرو سیاست‌های دولت و رهنمودهای رهبری بوده بیان کرد: بازاریان اصالت داشته و همواره با نظام بوده اما خواسته‌هایی هم وجود دارند که باید بدان توجه شود لذا با حمایت بیشتر از این عزیزان صنفی آرامش و آسایش را که از خواسته‌های بازاریان است دولت فراهم کند.

بزرگ‌ترین تشکیات کشور بازار و اصناف است

رئیس سازمان صنعت و معدن تجارت استان هرمزگان با تاکید بر گفته‌های رئیس اتاق اصناف هرمزگان مبنی بر قول همراهی اصناف و بازاریان هرمزگان با انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی اظهار کرد: با اصلاحیه در آیین‌نامه‌ها سعی کرده‌ایم شرایطی را فراهم کنیم تا بازاریان از طریق ملوانی بتوانند اقلام اساسی را تامین کنند.

خلیل قاسمی با بیان اینکه بزرگ‌ترین تشکیلات کشور تشکل بازار و انصاف است گفت: در هرمزگان غیر از مناطق آزاد قشم و کیش 40 هزار واحد صنفی فعال هستند و بازار و تجارت و کسب‌وکارهای خرد شغل عمده مردم هرمزگان است.

وی یا بیان اینکه جلسات منظمی با اصناف و اتاق‌ها در سازمان برگزار می‌شود اضافه کرد: در آخرین جلسه دغدغه بازار و مردم در آخرین جلسه مطرح شد که قرار شد اتحادیه‌ها خود بازار را پایش کنند.

رئیس سازمان صنعت و معدن تجارت استان هرمزگان با ارایه گزارش آماری از عملکرد اصناف و بازار در سال گذشته تصریح کرد: نسبت به سال گذشته در زمینه صدور پروانه کسب 20 درصد رشد داشته‌ایم.

قاسمی با بیان اینکه در راستای عمل به تعدات و مسئولیت‌های اجتماعی اصناف تا کنون مسجو و ساختمان‌های اداری احداث کرده‌اند خاطرنشان کرد: همگی این کارها توسط خود تشکل‌های صنفی اصناف انجام شده و دولتی نبوده و ما فقط نظارت داشته‌ایم.

وی بیان کرد: 144 اتحادیه صنفی در استان فعال است

دولت در اوضاع مالیاتی و بیمه به کمک اصناف بیاید

مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان کشور با بیان اینکه این روزها حوزه بازار و اصناف هدفگیری شده‌است خاطرنشان کرد: اصناف نباید درگیر حواشی شدهخ چرا که اصناف امنای مردمند.

سید محمود نوابی با تاکید بر اینکه 3 میلیون واحد صنفی تولیدی، خدماتی و توزیعی در کشور داریم اظهار کرد: اینکه یک عده معدود فضا را مشوش کرده‌اند را نباید به حساب همگان گذاشت.

وی با تاکید بر تلاش‌های عبدالمجید جلالی در راستای عمل به خواسته‌های بازایریان و اصناف هرمزگان بیان کرد: دولت و سازمان ما باید محیط را برای کسبه امن کنیم و با قاچاق کالا و گرانفروشی برخورد کنیم و نیز از انرژی و پتانسیل بازاریان استفاده نموده و با تدابیر از نفوذ دشمن جلوگیری نماییم.

نوابی با بیان اینکه حوزه اصناف حوزه حق‌الناس است ابراز کرد: قطعا آسیب‌هایی هم به این حوزه وارد شده‌است.

مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان کشور با بیان اینکه هیچکس از نظارت خوشش نمی‌آید گفت: در ابتدا ما باید خودمان، خودمان را بررسیر کنیم و ناظر خودمان باشیم گرچه خداوند و سازمان‌ها نیز نظارت دارند اما در ابتدا باید خود ناظری داشته باشیم.

وی با تاکید بر فرهنگ خوب تقدیر از افراد کار درست تصریح کرد: البته این افراد نیاز مادی ندارند بلکه باید شأن آن‌ها دیده شود و منزلت و احترام آن‌ها نشان داده شود.

نوابی با درخواست از استاندار به عنوان عالی ترین مقام استان خاطرنشان کرد: دولت در اوضاع مالیاتی و بیمه به کمک اصناف بیاید و با توجه به وجود دشمن از داخل خودزنی نداشته باشیم و زمانی که می‌بینیم بازار رونق نداشته، مالیات را به کسب‌وکارها اضافه نکنند.

 در پایان این همایش از برترین‌های اصناف استان هرمزگان تقدیر شد.

 

ارسال نظر