نمایش شورایی با عنوان "این بار لوکریشا می‌گوید قارح کیست" به همت گروه نمایش آلترناتیو داماهی در فرهنگسرای دوراهی ایسینی بندرعباس به اجرا درآمد.

چندی است گروه نمایش آلترناتیو داماهی که زیرمجموعه سازمان مردم‌نهاد کمپین محله زیبای من است،‌ در قالب سه تیم به نام‌های «پو»، «هامور» و «هوور» متشکل از جوانان محلات مختلف فعالیت خود را در سطح محلات شهر بندرعباس آغاز کرده است.

گروه داماهی طی دو ماه اخیر اجراهای متعددی در سطح محلات شهر بندرعباس داشته و رویکردی اجتماع محور دارد. این گروه در تلاش است با به‌کارگیری انواع قالب‌های نمایش کاربردی،‌ به معضلات اجتماعی پرداخته و در راستای ایجاد بستر گفتگو در زمینه حل مسائل و مشکلات اجتماعی و بررسی راهکارهای عملی  قدم بردارد.

این بار تیم هامور در راستای فرهنگ‌سازی در زمینه کودک‌آزاری و نحوه مواجهه با آن، نمایش مشارکت محوری را ترتیب دادند. هدف ازاین‌گونه اجراها که با عنوان تئاتر شورایی از آن یاد می‌شود،‌ نمایش، گفتگو و دعوت به اندیشیدن است. قالبی مشارکتی دارد و تلاش می‌شود همه مخاطبان، ‌کنش گران فعال نمایش باشند و به بازیگری و گفتگو دعوت می‌شوند.

اجرای این بار لوکرشیا می‌گوید قارح کیست با گفتگوی یک زوج نمایشی آغاز شد که نقش زن و شوهری را داشتند که مادر می‌خواهد ماجرای تعرض به فرزند را به پدر اطلاع داده و اتفاقاتی که از پس آن خواهد آمد را نمایش دهند.

یک نمونه از برخوردهای رایج در اجتماع،‌ خشم خانواده و تلاش برای انتقام و تسویه‌حساب شخصی  و تأکید بر پنهان‌کاری برای حفظ آبرو است که به‌خوبی در قسمت اول اجرا به نمایش گذاشته شد. سپس از اعضای حاضر در سالن خواسته شد به‌نحوی‌که خودشان صحیح می‌پندارند اتفاق را تغییر داده و جای بازیگران اولیه را درصحنه بگیرند.

نفرات بعدی که برای اجرا به صحنه رفتند روال نمایش را به نحوه مطلوب‌تری تغییر دادند،‌ به‌مرور با مادری مواجه بودیم که بیش از همه نگران وضعیت فرزندش بود و می‌کوشید با کنترل خشم و ناراحتی، پدر را قانع کند که مهم‌ترین کار در حال حاضر رسیدگی به وضعیت فرزند و مراجعه به اورژانس اجتماعی و مشاور است.

ماجرا ادامه پیدا کرد و افراد یک‌به‌یک در مورد روال نمایش، دیالوگ‌ها،‌ تصمیمات والدین و گفتگوهای ردوبدل شده نظر دادند و برای بهبود و تصحیح اجرا مشارکت کردند.

افراد حاضر در سالن و شرکت‌کنندگان در نمایش در خلال اجرا به نکات مهمی اشاره کردند و با هم به مباحثه پرداختند. از جمله اشاره به قوانین حقوقی کشور در زمینه برخورد با متجاوز، ‌دلایل کودک‌آزاری،‌ اهمیت پیگیری قانونی در ازای انتقام‌جویی شخصی،‌ اهمیت مراجعه به مشاور و اورژانس اجتماعی ،‌اهمیت پیشگیری و آموزش‌های لازم و خود مراقبتی به کودکان.

اعضای گروه داماهی در پایان اجرا ضمن معرفی اعضاء و اهداف خود اعلام کردند که آمادگی حضور در محلات دیگر و آموزش به خانواده‌ها و کودکان را دارند.

 

ارسال نظر