فرمانده انتظامی استان هرمزگان از شناسایی و دستگیری عوامل برداشت غیرمجاز از حساب خبر داد و گفت: دستگاه اسکیمر یکی از روش‌های کلاهبرداری اینترنتی است.

سردار عزیزاله ملکی در این خصوص گفت: برابر مراجعه یکی از شهروندان بندرعباسی مبنی بر برداشت غیرمجاز از حساب موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار کارآگاهان پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: در بررسی صورت‌حساب شاکی مشاهده شد از وی مبلغ 10 میلیون ریال به‌صورت اینترنتی برداشت‌شده که در بررسی به‌عمل‌آمده و برابر اظهارات شاکی از یک دستگاه POS خریداری نموده و بعد از خرید به‌صورت مشکوکی از حسابش برداشت‌شده بود.

فرمانده انتظامی هرمزگان خاطرنشان کرد: همچنین در حین رسیدگی به پرونده، دو شهروند دیگر نیز به این پلیس مراجعه و بیان داشتند به طریق مشابه از حساب آن‌ها نیز برداشت‌شده است.

سردارملکی اظهار کرد: در ادامه با توجه به اینکه احتمال استفاده از دستگاه اسکیمر توسط فروشنده متصور بود با انجام اقدامات فنی و تخصصی متهم به هویت آقای "م.الف" شناسایی و با رعایت اصل غافلگیری در مخفیگاه خود دستگیر شد.

این مقام انتظامی ادامه داد: در بازجویی به‌عمل‌آمده، متهم به بزه انتسابی معترف و اظهار داشت با همکاری یکی از دوستانش با نصب اسکیمر بر روی دستگاه پایانه فروش، اطلاعات کارت خریداران را کپی و از حسابشان برداشت می‌کردند.

سردار ملکی با اشاره به اینکه متهم دوم در استانی دیگر توسط کارشناسان پلیس فتا استان دستگیر شد، گفت: در بررسی حساب متهم دوم به هویت آقای "م.ش" مشخص گردید از 360 نفر در سراسر کشور کلاهبرداری کرده که علاوه بر دستگاه اسکیمر از صفحات جعلی درگاه بانکی برای سرقت اطلاعات افراد استفاده‌شده است.

وی هشدار داد:شهروندان هنگام خرید اینترنتی حتماً نکات امنیتی از جمله توجه به آدرس سایت، پروتکل HTTPS و ... را در درگاه‌های بانکی رعایت کنید.

سردار ملکی به شهروندان توصیه کرد: هنگام استفاده از دستگاه‌های POS ، کشیدن کارت‌بانکی و واردکردن رمز آن توسط خود افراد انجام شود و در اختیار قرار دادن آن به فروشنده خودداری کنید.

وی با اشاره به اینکه در هنگام خرید حتماً رسید خود را بررسی کنید تا از اطلاعات حساب خود اطمینان حاصل کنید، افزود: شهروندان به این نکته توجه داشته باشند هنگام استفاده از این دستگاه POS ، شکستگی یا برآمدگی بر روی این دستگاه‌ها وجود نداشته باشد.

 

ارسال نظر