شناسه خبر : 863 |

طی مراسمی با حضور هنرمندان از کتاب عکس گروهی «قاب نگاه» در فرهنگسرای طوبی گالری گرمساری رونمایی شد.

طی مراسمی با حضور هنرمندان از کتاب عکس گروهی «قاب نگاه» در فرهنگسرای طوبی گالری گرمساری رونمایی شد.

مهدی ناظری گردآورنده کتاب قاب نگاه عنوان کرد: تعداد ۱۳۴ عکس از ۱۳۴ عکاس در ۱۴۰ صفحه در کتاب قاب نگاه به چاپ رسیده است.

وی در مورد نحوه جمع‌آوری عکس‌ها گفت: برای جمع‌آوری عکس‌ها طی یک فراخوان از تمام عکاسان جوان ایران خواسته شد که عکس‌های خود را با معیارهای خواسته‌شده مانند کادر مربع و یا سیاه‌سفید بودن عکس ارسال کنند.

این فعال هنری افزود: نزدیک به سه هزار و ۵۰۰ عکس از ۲۲ استان برای ما ارسال شد که طی ۴۵ روز کار فشرده عکس‌ها انتخاب و آمده برای صفحه‌آرایی و چاپ شد.

ناظری درباره ژانرهای خواسته‌شده در فراخوان نیز تصریح کرد: عکاسان جوان باید اثرات خود را در سه ژانر پرتره، خیابانی و شهری می‌فرستادند درواقع باید در عکس‌ها زندگی، انسان و اجتماع انسانی نشان داده می‌شد.

وی اظهارداشت: یکی از ملاک‌ها و معیارهای انتخاب در این عکس‌ها این بود که محتوای عکس باید کامل نمایانگر هدف عکس باشد.

این هنرمند اذعان داشت: نشان دادن فرهنگ‌های مختلف از انواع لباس تا نوع زندگی افراد اعم از کرد، لر و یا بلوچ در این کتاب وجود دارد و یکی از اهداف مهم در راستای جمع‌آوری عکس‌های این کتاب بود.

گردآورنده کتاب عکس قاب نگاه در خصوص هدف چاپ این کتاب گفت: مطرح کرد عکاسان جوان و بااستعداد که کمتر دیده‌شده‌اند اما فعالیت‌ها و عکس‌های آن‌ها مجال ارائه گسترده نداشته‌اند بزرگ‌ترین هدف جمع‌آوری این کتاب بود.

ناظری افزود: آن چیزی که همیشه برای کتاب‌های عکس اجرا می‌شد این بود که از پیشکسوتان و یا عکاسان مطرح برای چاپ کتاب درخواست عکس می‌شد اما این بار ما این قاعده را شکستیم و خواستیم که عکاسان جوان عکس بفرستند و با آثار کمتر دیده‌شده کتاب چاپ شود.

وی یادآور شد: استان‌های هرمزگان، تهران و اصفهان بیشترین تعداد عکس را در این کتاب دارند همچنین جوان‌ترین عکاسان این کتاب خانم هدیه امیری و آقای علی یحیی‌آبادی  ۱۶ سال دارند.

 

ارسال نظر