دوازدهمین جشنواره فرهنگی، هنری و ورزشی آسمان هشتم از سری برنامه‌های شانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با معرفی و تجلیل از نفرات و گروه‌های برتر در روستای کرد رضوی میناب به کار خود پایان داد.

به گزارش سلام هرمزگان ،به نقل از ایسنا، آئین پایانی دوازدهمین جشنواره فرهنگی، هنری و ورزشی آسمان هشتم با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین ارزانی، مشاور وزیر و دبیر ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور، مدیر امور استان‌ها و سازمان‌های بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)، مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان و مردم روستای کردر رضوی در این روستا برگزار و از نفرات و گروه‌های برگزیده و برتر تجلیل و قدردانی شد.

درخشش نام کردر در زمینه نشر فرهنگ رضوی در سطح کشوری

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان از شناسایی، ساماندهی و ثبت 130 گروه سرود کانون‌های مساجد در سامانه جشنواره بزرگ فرهنگی هنری جوانان مساجد کشور خبر داد و گفت:جشنواره آسمان هشتم نقش بسیار مؤثری در شکل‌گیری این گروه‌های سرود داشته است.

حجت‌الاسلام احمد پهلوانی به تشریح چگونگی شکل‌گیری و توسعه جشنواره آسمان هشتم پرداخت و افزود: کانون فرهنگی هنری امام المنتظر(عج)، این کار زیبا و حرکت ارزشمند را در گستره روستایی آغاز کرد و سپس در ابعاد شهرستانی و امروز در طراز استانی گسترش داده است.

وی با بیان اینکه روستای کردر رضوی در کنار پرداختن به سیره اهل‌بیت(ع)، از قرآن نیز غفلت نکرده است، اظهار کرد: در حال حاضر 25 نفر از دختران روستای کردر در حال حفظ قرآن هستند که تاکنون موفق به حفظ 25 جزء از قرآن کریم شده‌اند.

پهلوانی، خاطرنشان کرد: در زمینه نشر و گسترش فرهنگ منوّر رضوی و سیره و منش امام رضا(ع) نام روستای کردر در سطح کشور می‌درخشد.

سیزدهمین جشنواره آسمان هشتم کردر رضوی در گستره ملی برگزار شود

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در این مراسم، گفت: آنچه باعث ثبت‌نام روستای کردر به‌عنوان مبدع و طراح جشن‌های مردمی دهه کرامت شده است، خلوص نیت و همراهی همه اهالی این روستا در برگزاری جشنواره وزین فرهنگی، هنری و ورزشی آسمان هشتم است.

علی بندرعباسی به همراهی و همیاری همه اهالی روستا با کانون فرهنگی هنری امام المنتظر(عج) کردر رضوی اشاره کرد و افزود: با توجه به رویکرد جدید ستاد عالی در حمایت از برنامه‌های محتوایی و اثرگذار فرهنگی هنری و همچنین ظرفیت، توان و آمادگی و وجود زیرساخت‌های لازم در روستای کردر، انتظار می‌رود جشنواره آسمان هشتم برای سال سیزدهم در گستره ملی برگزار شود.

وی، خاطرنشان کرد: امروز نام روستای کردر در بین استان‌ها و کشورهای مختلف برگزارکننده جشن‌های دهه کرامت می‌درخشد و این اتفاق می‌تواند به‌عنوان الگویی موفق برای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور تبدیل شود.

اختصاص یکی از جوایز نخستین جشنواره بین‌المللی حضرت زهرا(س) به نام کردر رضوی

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور تنها راه حفظ و پاسداری از انقلاب اسلامی در شرایط حساس کنونی را اُنس با مسجد دانست و گفت: رسالت امروز کانون‌های فرهنگی هنری جذب نوجوان به مساجد و کادر سازی برای آینده نظام است.

حجت‌الاسلام حبیب رضا ارزانی با اشاره به همراهی و اتحاد اهالی این روستا در برگزاری دوازده دوره جشنواره آسمان هشتم، اظهار داشت:هرگاه اهل‌بیت(ع) محور برنامه‌ای قرار گیرند، بدون شک همدلی و وحدت نیز به وجود می‌آید.

وی به برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی حضرت زهرا(س) هم‌زمان با شب میلاد ام‌ابیها (اسفندماه سال جاری) بانام«بچه‌های مسجد» در تهران اشاره کرد و گفت: در این جشنواره 18 جایزه پیش‌بینی‌شده است که از بین همه روستاهای کشور، به‌پاس خدمات معنوی مردم کردر رضوی در حوزه فرهنگ، جایزه‌ای را به نام روستای کردر رضوی اختصاص خواهیم داد.

حجت‌الاسلام ارزانی با اعلام آمادگی برای حمایت از جشنواره «آسمان هشتم»، خاطرنشان کرد: جشنواره آسمان هشتم ازاین‌پس، به‌جای پرداختن به رشته‌های مختلف، هرسال یک‌رشته را به‌صورت ملی برگزار کند.

تبدیل هرمزگان به قطب فرهنگ و هنر دینی کشور با احداث مجتمع فرهنگی کردر رضوی

بنیان‌گذار جشن‌های رضوی در میناب و دبیر جشنواره آسمان هشتم گفت: در صورت احداث مجتمع فرهنگی روستای کردر رضوی، هرمزگان را می‌توان به قطب فرهنگ و هنر دینی در کشور تبدیل کرد.

ابراهیم زاکری با بیان اینکه جشنواره آسمان هشتم از سال 86 به همت مردم روستای کردر به‌ویژه جوانان کار خود را آغاز کرد، افزود: تا سال 92 این رخداد در 26 رشته و با شرکت بیش از سه هزار نفر از نوجوانان و جوانان برگزار می‌شد.

این فعال فرهنگی با اشاره به برگزاری جشنواره در فضای حسینیه، اظهار داشت: شاید فضای حسینیه، جایگاه و مکان مناسبی برای برنامه‌های هنری نباشد اما به دلیل نداشتن مکانی مناسب مجبور به اجرای برخی از برنامه‌های هنری نظیر سرود در این فضا هستیم.

زاکری با گلایه از عدم تحقق وعده‌های استانداران ادوار گذشته مبنی بر احداث و راه‌اندازی مجتمع فرهنگی هنری در روستای کردر رضوی، به توانمندی و ظرفیت مردمی این روستا در فعالیت‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: در صورت احداث مجتمع فرهنگی روستای کردر رضوی، متعهد می‌شویم هرمزگان را به قطب فرهنگ و هنر دینی در کشور تبدیل کنیم.

  اسامی برگزیدگان دوازدهمین جشنواره آسمان هشتم کردر رضوی به شرح ذیل است؛

رشته قرائت قرآن:

محمدرضا صادقی گوربندی(اول)، اسماعیل جعفری(دوم)، سید یوسف حسینی(سوم)

رشته حفظ 5 جزء قرآن کریم:

زهرا دهقانی(شایسته تقدیر)، آمنه ذاکری(اول) فاطمه سالاری(دوم) مینو موردی(سوم)

رشته اذان:

اسماعیل جعفری (اول) محمدرضا صادقی گوربندی (دوم) رسول ذاکری (سوم)

رشته حفظ چهل حدیث:

اسماء زمانی (اول) مریم رکن‌آبادی علی (دوم) احسان ذاکری و مرضیه ذاکری زاده (سوم)

رشته سرود رضوی:

گروه سرود سقای حسین(ع) حکمی(اول) گروه سرود محبان الرضا(ع) و گروه سرود آسمان هشتم (دوم) گروه سرود پیروان مهدی بندرعباس و گروه سرود صادقیه  نصیرایی (سوم)

مسابقات فوتسال:

تیم مدافعان حرم کردر رضوی (اول) تیم مرهونی کردر رضوی (دوم) تیم شهباز روستای گورزانگ (سوم)

بازی بومی محلی هووا:

تیم ثامن کردر رضوی (اول) تیم مصالح ساختمانی علی‌محمدی (دوم) تیم لوله‌کشی ضرغام (سوم)

تیراندازی با تفنگ بادی:

عبدالله زارعی  نظر (اول) علی ذاکری یوسف (دوم) حسین سرتک زاده اسدالله (سوم)

دوچرخه‌سواری:

اسماعیل دادی نیا (اول) علی ذاکری یوسف (دوم) رسول ذاکری یوسف (سوم)

دوومیدانی:

داود ذاکری درباغی (اول) اسماعیل دادی نیا (دوم) امین ذاکری محمد (سوم)

به گزارش ایسنا، دوازدهمین جشنواره فرهنگی، هنری و ورزشی آسمان هشتم هم‌زمان با میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) و نخستین روز از دهه کرامت با حضور خدّام آستان حضرت معصومه(س) و حرم امام رضا(ع) در 11 رشته و با شرکت 787 نفر از سراسر هرمزگان در روستای کردر رضوی از توابع بخش بندزرک میناب برگزار شد.

 

 

ارسال نظر